Sumida America Components Inc. CLQ4D10NP-470NC
Part No.:
CLQ4D10NP-470NC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
4-SMD
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLQ4D10NP-470NC.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 290MA 1.28OHM SMD
Comments
CLQ4D10NP-470NC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CLQ4D10
Package/Case:
4-SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
290 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.28Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.189" W (5.40mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)