Sumida America Components Inc. CLS4D18-6R8NC
Part No.:
CLS4D18-6R8NC
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.6A 175MOHM SMD
Comments
CLS4D18-6R8NC Specifications
Series:
CLS4D18
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
720mA
DC Resistance (DCR):
175mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.181" L x 0.181" W (4.60mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)