Sumida America Components Inc. CLS4D23B-170NC
Part No.:
CLS4D23B-170NC
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLS4D23B-170NC.pdf
Description:
FIXED IND 17UH 950MA 385MOHM SMD
Comments
CLS4D23B-170NC Specifications
Series:
CLS4D23B
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
17 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
950 mA
Current - Saturation (Isat):
560mA
DC Resistance (DCR):
385mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)