Sumida America Components Inc. CLS6D23NP-1R0NC
Part No.:
CLS6D23NP-1R0NC
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCLS6D23NP-1R0NC.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 2.1A 23 MOHM SMD
Comments
CLS6D23NP-1R0NC Specifications
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max):
0.098" (2.50mm)