Citizen Finedevice Co Ltd CM250C76800AZFT
Part No.:
CM250C76800AZFT
Manufacturer:
Citizen Finedevice Co Ltd
Category:
Crystals
Package:
4-SOJ, 5.50mm pitch
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCM250C76800AZFT.pdf
Description:
CRYSTAL 76.8000KHZ 12.5PF SMD
Comments
CM250C76800AZFT Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Citizen Finedevice Co Ltd
Series:
CM250C
Package/Case:
4-SOJ, 5.50mm pitch
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
76.8 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.315" L x 0.150" W (8.00mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.55mm)