Sumida America Components Inc. CMD4D06NP-100MC
Part No.:
CMD4D06NP-100MC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMD4D06NP-100MC.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 500MA 457MOHM SMD
Comments
CMD4D06NP-100MC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CMD4D06
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
500 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
457mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)