Delta Electronics/Cyntec CMLB051H-6R8MS
Part No.:
CMLB051H-6R8MS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLB051H-6R8MS.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.9A 125MOHM SMD
Comments
CMLB051H-6R8MS Specifications
Series:
CMLB051H
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
DC Resistance (DCR):
125mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)