Delta Electronics/Cyntec CMLB053T-6R8MS
Part No.:
CMLB053T-6R8MS
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLB053T-6R8MS.pdf
Description:
FIXED IND 6.8UH 3.2A 115MOHM SMD
Comments
CMLB053T-6R8MS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
CMLB053T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
115mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.191" L x 0.185" W (4.85mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)