Delta Electronics/Cyntec CMLB063T-1R2MS
Part No.:
CMLB063T-1R2MS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLB063T-1R2MS.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 11.7A 8.6MOHM SM
Comments
CMLB063T-1R2MS Specifications
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
11.7 A
Current - Saturation (Isat):
12.5A
DC Resistance (DCR):
8.6mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)