Delta Electronics/Cyntec CMLE041B-1R0MS
Part No.:
CMLE041B-1R0MS
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLE041B-1R0MS.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 5.5A 34.5 OHM SMD
Comments
CMLE041B-1R0MS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
CMLE041B
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
34.5Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)