Delta Electronics/Cyntec CMLE041B-1R5MS
Part No.:
CMLE041B-1R5MS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLE041B-1R5MS.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 5A 56 OHM SMD
Comments
CMLE041B-1R5MS Specifications
Series:
CMLE041B
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
56Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)