Delta Electronics/Cyntec CMLE061E-1R0MS
Part No.:
CMLE061E-1R0MS
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLE061E-1R0MS.pdf
Description:
FIXED IND 1UH 8.2A 21 MOHM SMD
Comments
CMLE061E-1R0MS Specifications
Series:
CMLE061E
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
8.2 A
Current - Saturation (Isat):
10A
DC Resistance (DCR):
21mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)