Delta Electronics/Cyntec CMLE061E-1R2MS
Part No.:
CMLE061E-1R2MS
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMLE061E-1R2MS.pdf
Description:
FIXED IND 1.2UH 7.5A 25MOHM SMD
Comments
CMLE061E-1R2MS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
CMLE061E
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Metal
Inductance:
1.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
7.5 A
Current - Saturation (Isat):
8.5A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
25mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)