Citizen Finedevice Co Ltd CMR250TB75.000KAZFTR
Part No.:
CMR250TB75.000KAZFTR
Manufacturer:
Citizen Finedevice Co Ltd
Category:
Crystals
Package:
Cylindrical Can, Radial
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMR250TB75.000KAZFTR.pdf
Description:
CRYSTAL 75.0000KHZ 12.5PF SMD
Comments
CMR250TB75.000KAZFTR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Citizen Finedevice Co Ltd
Series:
CMR250T
Package/Case:
Cylindrical Can, Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
75 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)