Same Sky (Formerly CUI Devices) CMT-6504-85-SMT-TR
Part No.:
CMT-6504-85-SMT-TR
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCMT-6504-85-SMT-TR.pdf
Description:
BUZZER MAGN 3.6V 0.26X 0.26 SMD
Comments
CMT-6504-85-SMT-TR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
CMT
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Zero-Peak Signal
Voltage - Rated:
3.6 V
Voltage Range:
2.5 ~ 4.5V
Frequency:
2.7kHz
Technology:
Magnetic
Operating Mode:
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
85dB @ 3.6V, 10cm
Current - Supply:
120mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder Pads
Size / Dimension:
0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)