Sumida America Components Inc. CR105NP-2R5MC
Part No.:
CR105NP-2R5MC
Description:
FIXED IND 2.5UH 5.5A 15.6MOHM SM
Comments
CR105NP-2R5MC Specifications
Inductance:
2.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
DC Resistance (DCR):
15.6mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)