Sumida America Components Inc. CR105NP-331KC
Part No.:
CR105NP-331KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 330UH 520MA 1.15OHM SM
Comments
CR105NP-331KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CR105
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
520 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.15Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)