Sumida America Components Inc. CR105NP-4R2MC
Part No.:
CR105NP-4R2MC
Description:
FIXED IND 4.2UH 4.5A 20.8MOHM SM
Comments
CR105NP-4R2MC Specifications
Inductance:
4.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.5 A
DC Resistance (DCR):
20.8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
7.96 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)