Sumida America Components Inc. CR105NP-560KC
Part No.:
CR105NP-560KC
Description:
FIXED IND 56UH 1.17A 190MOHM SMD
Comments
CR105NP-560KC Specifications
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.17 A
DC Resistance (DCR):
190mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max):
0.228" (5.80mm)