Sumida America Components Inc. CR54NP-101KC
Part No.:
CR54NP-101KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCR54NP-101KC.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 520MA 700MOHM SM
Comments
CR54NP-101KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CR54
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
520 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
700mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.228" L x 0.209" W (5.80mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max):
0.191" (4.85mm)