Sumida America Components Inc. CR75NP-330KC
Part No.:
CR75NP-330KC
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCR75NP-330KC.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 1.2A 130 MOHM SMD
Comments
CR75NP-330KC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sumida America Components Inc.
Series:
CR75
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
130mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
15MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:
2.52 MHz
Features:
Size / Dimension:
0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)