Allegro MicroSystems CTD425-30AC
Part No.:
CTD425-30AC
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Category:
Sensor Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCTD425-30AC.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR CT425
Comments
CTD425-30AC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
Series:
XtremeSense™ Crocus Technology
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Sensor Type:
Current Sensor
Sensing Range:
±30A
Interface:
Analog
Sensitivity:
66.7mV/A
Voltage - Supply:
4.75V ~ 5.5V