Central Technologies CTLV5040SF-6R8M
Part No.:
CTLV5040SF-6R8M
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
2020 (5050 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCTLV5040SF-6R8M.pdf
Description:
6.8UH SMD POWER INDUCTOR
Comments
CTLV5040SF-6R8M Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
CTLV5040SF
Package/Case:
2020 (5050 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.42A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
50mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2020
Size / Dimension:
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)