Central Technologies CTLVC6020F-1R0N
Part No.:
CTLVC6020F-1R0N
Package:
2424 (6060 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCTLVC6020F-1R0N.pdf
Description:
1.0UH SMD POWER INDUCTOR
Comments
CTLVC6020F-1R0N Specifications
Series:
CTLVC6020F
Package/Case:
2424 (6060 Metric)
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
4.1 A
Current - Saturation (Isat):
6.2A
DC Resistance (DCR):
19mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2424
Size / Dimension:
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)