Central Technologies CTLVC8040F-220M
Part No.:
CTLVC8040F-220M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCTLVC8040F-220M.pdf
Description:
22UH SMD POWER INDUCTOR
Comments
CTLVC8040F-220M Specifications
Series:
CTLVC8040F
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.34 A
Current - Saturation (Isat):
2.52A
DC Resistance (DCR):
80mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.165" (4.20mm)