Eaton - Electronics Division CTX50-1-52-R
Part No.:
CTX50-1-52-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCTX50-1-52-R.pdf
Description:
FIXED IND 50UH 2.6A 71.5 MOHM TH
Comments
CTX50-1-52-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
CTX
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
50 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.7A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
71.5mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.638" Dia x 0.354" W (16.20mm x 9.00mm)