Eaton - Electronics Division CTX50-2-52-R
Part No.:
CTX50-2-52-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical (Open)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCTX50-2-52-R.pdf
Description:
FIXED IND 50UH 4.9A 32.6 MOHM TH
Shipping
Inventory:115
Comments
CTX50-2-52-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
CTX
Package/Case:
Radial, Vertical (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
50 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.9 A
Current - Saturation (Isat):
4.9A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
32.6mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 75°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.850" Dia x 0.535" W (21.60mm x 13.60mm)