TDK-Lambda CUS200LD-28
Part No.:
CUS200LD-28
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCUS200LD-28.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 28V 120W
Comments
CUS200LD-28 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CUS200LD (79-153W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W (151W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.30" L x 2.44" W x 1.22" H (160.0mm x 62.0mm x 31.0mm)