TDK-Lambda CUS60M-48
Part No.:
CUS60M-48
Manufacturer:
TDK-Lambda
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDCUS60M-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Comments
CUS60M-48 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
TDK-Lambda
Series:
CUS60M (60W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
1.25 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
60W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Remote Sense
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)