Murata Electronics DD1217AS-H-180M=P3
Part No.:
DD1217AS-H-180M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDD1217AS-H-180M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 2.9A 76.8MOHM SMD
Comments
DD1217AS-H-180M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DEM8045C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.9 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
76.8mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.177" (4.50mm)