Murata Electronics DFE201612PD-R47M=P2
Part No.:
DFE201612PD-R47M=P2
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDFE201612PD-R47M=P2.pdf
Description:
FIXED IND 470NH 3.2A 32MOHM SMD
Comments
DFE201612PD-R47M=P2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DFE201612P
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Metal
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.8A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
32mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)