Murata Electronics DFEG7030D-3R3M=P3
Part No.:
DFEG7030D-3R3M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDFEG7030D-3R3M=P3.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 5.4A 29MOHM SMD
Comments
DFEG7030D-3R3M=P3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
DFEG7030D
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.4 A
Current - Saturation (Isat):
7.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
29mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.260" W (7.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)