Eaton - Electronics Division DR1050-221-R
Part No.:
DR1050-221-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDR1050-221-R.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 1A 472 MOHM SMD
Comments
DR1050-221-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DR1050
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
980mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
472mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)