Eaton - Electronics Division DR1050-330-R
Part No.:
DR1050-330-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDR1050-330-R.pdf
Description:
FIXED IND 33UH 2.56A 71.9MOHM SM
Comments
DR1050-330-R Specifications
Inductance:
33 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
2.56 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
71.9mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)