Eaton - Electronics Division DR1050-680-R
Part No.:
DR1050-680-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDR1050-680-R.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 1.84A 139MOHM SMD
Comments
DR1050-680-R Specifications
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±30%
Current Rating (Amps):
1.84 A
Current - Saturation (Isat):
1.7A
DC Resistance (DCR):
139mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)