Eaton - Electronics Division DR127-102-R
Part No.:
DR127-102-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDR127-102-R.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 610MA 1.66 OHM SMD
Comments
DR127-102-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
610 mA
Current - Saturation (Isat):
1.14A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.66Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)