Eaton - Electronics Division DR127-820-R
Part No.:
DR127-820-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDR127-820-R.pdf
Description:
FIXED IND 82UH 2.09A 143MOHM SMD
Comments
DR127-820-R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
DR
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.09 A
Current - Saturation (Isat):
4.06A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
143mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)