Eaton - Electronics Division DRA73-100-R
Part No.:
DRA73-100-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDRA73-100-R.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 2.11A 64 MOHM SMD
Comments
DRA73-100-R Specifications
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.11 A
Current - Saturation (Isat):
2.39A
DC Resistance (DCR):
64mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.140" (3.55mm)