Eaton - Electronics Division DRA74-102-R
Part No.:
DRA74-102-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDRA74-102-R.pdf
Description:
FIXED IND 1MH 260MA 4.19 OHM SMD
Comments
DRA74-102-R Specifications
Inductance:
1 mH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
260 mA
Current - Saturation (Isat):
292mA
DC Resistance (DCR):
4.19Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.171" (4.35mm)