Eaton - Electronics Division DRA74-3R3-R
Part No.:
DRA74-3R3-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDRA74-3R3-R.pdf
Description:
FIXED IND 3.3UH 4.16A 16MOHM SMD
Comments
DRA74-3R3-R Specifications
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.16 A
Current - Saturation (Isat):
5.41A
DC Resistance (DCR):
16mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Height - Seated (Max):
0.171" (4.35mm)