Eaton - Electronics Division DRAP124-1R5-R
Part No.:
DRAP124-1R5-R
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDRAP124-1R5-R.pdf
Description:
FIXED IND 1.5UH 9.36A 5.8MOHM SM
Comments
DRAP124-1R5-R Specifications
Series:
DRAP124
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.36 A
Current - Saturation (Isat):
17.1A
DC Resistance (DCR):
5.8mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Size / Dimension:
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max):
0.181" (4.60mm)