Signal Transformer DRC-1010-103J-UL
Part No.:
DRC-1010-103J-UL
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDRC-1010-103J-UL.pdf
Description:
RADIAL INDUCTOR WITH LEADS, 1000
Comments
DRC-1010-103J-UL Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
DRC-1010
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 mH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
140 mA
Current - Saturation (Isat):
170mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
18Ohm Max
Q @ Freq:
30 @ 79.6kHz
Frequency - Self Resonant:
380kHz
Ratings:
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)