Microchip Technology DSC1101DM2-048.0000T
Part No.:
DSC1101DM2-048.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
6-VDFN
Description:
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS 55C-1
Comments
DSC1101DM2-048.0000T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSC1101
Package/Case:
6-VDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
48 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
2.25V ~ 3.6V
Frequency Stability:
Absolute Pull Range (APR):
±25ppm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
35mA
Supplier Device Package:
6-VDFN (2.5x2)
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)