Microchip Technology DSC1123BM1-166.0000T
Part No.:
DSC1123BM1-166.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
6-VDFN
Description:
MEMS OSC LOW JITTER 166MHZ LVDS
Comments
DSC1123BM1-166.0000T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSC1123
Package/Case:
6-VDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
166 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
LVDS
Voltage - Supply:
2.25V ~ 3.63V
Frequency Stability:
Absolute Pull Range (APR):
±50ppm
Operating Temperature:
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
32mA
Supplier Device Package:
6-CDFN (5x3.2)
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.90mm)