Microchip Technology DSC6011HI2A-020.0000
Part No.:
DSC6011HI2A-020.0000
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-VFLGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDSC6011HI2A-020.0000.pdf
Description:
MEMS OSC ULTRA LOW POWER LVCMOS
Comments
DSC6011HI2A-020.0000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSC60XX
Package/Case:
4-VFLGA
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
20 MHz
Function:
Standby (Power Down)
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability:
±25ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
1.3mA (Typ)
Ratings:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VFLGA (1.6x1.2)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)