Microchip Technology DSC6101HI3B-100.0000T
Part No.:
DSC6101HI3B-100.0000T
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Oscillators
Package:
4-VFLGA
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDDSC6101HI3B-100.0000T.pdf
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
Comments
DSC6101HI3B-100.0000T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
DSC61XX
Package/Case:
4-VFLGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
MEMS
Type:
XO (Standard)
Frequency:
100 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability:
±20ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
3mA (Typ)
Ratings:
AEC-Q100
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VFLGA (1.6x1.2)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)