Igus E4-42-29-125-0
Part No.:
E4-42-29-125-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDE4-42-29-125-0.pdf
Description:
Cble Carrier 2.52H 12.36W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
E4-42-29-125-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
E4-42
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Open
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
1.654" (42.00mm)
Cavity Width:
11.299" (287.00mm)
Minimum Bend Radius:
4.920" (124.97mm)
Outer Height:
2.520" (64.01mm)
Outer Width:
12.362" (314.00mm)
Length:
Link Pitch:
2.640" (67.06mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C