Igus E4-56-06-450-0
Part No.:
E4-56-06-450-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDE4-56-06-450-0.pdf
Description:
Cble Carrier 3.31H 3.90W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
E4-56-06-450-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
E4-56
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Open
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
2.205" (56.00mm)
Cavity Width:
2.559" (65.00mm)
Minimum Bend Radius:
17.717" (450.00mm)
Outer Height:
3.307" (84.00mm)
Outer Width:
3.898" (99.00mm)
Length:
Link Pitch:
3.580" (90.93mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C