Igus E4-56-11-135-0
Part No.:
E4-56-11-135-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDE4-56-11-135-0.pdf
Description:
Cble Carrier 3.31H 5.79W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
E4-56-11-135-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
E4-56
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Open
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
2.205" (56.00mm)
Cavity Width:
4.409" (112.00mm)
Minimum Bend Radius:
5.315" (135.00mm)
Outer Height:
3.307" (84.00mm)
Outer Width:
5.787" (147.00mm)
Length:
Link Pitch:
3.580" (90.93mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C