Igus E4-80-55-500-0
Part No.:
E4-80-55-500-0
Manufacturer:
Igus
Category:
Cable and Hose Carriers, Drag Chains
Package:
Datasheet:
HONGKONG NSD TRADE LIMITEDE4-80-55-500-0.pdf
Description:
Cble Carrier 4.25H 23.62W;1=1ft
Shipping
Inventory:200
Comments
E4-80-55-500-0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Igus
Series:
E4-80
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Frame Type:
Open
Loading Side:
Inside and Outside Bend
Cavity Height:
3.150" (80.00mm)
Cavity Width:
2.165" (55.00mm)
Minimum Bend Radius:
19.685" (500.00mm)
Outer Height:
4.252" (108.00mm)
Outer Width:
23.620" (600.00mm)
Length:
Link Pitch:
4.370" (111.00mm)
Features:
Material:
Igumid G
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C